RSS feed for Augusto

Augusto has logged 44 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
O Golpe em 50 Cortes ou a Corte em 50 Golpes

O Golpe em 50 Cortes ou a Corte em 50 Golpes

2017
×
Edit this entry  
25
Venus – Filly the Lesbian Little Fairy

Venus – Filly the Lesbian Little Fairy

2017
×
Edit this entry  
25
Virgin Margarida

Virgin Margarida

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Darkman

Darkman

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Linklater // On Cinema & Time

Linklater // On Cinema & Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
City of God – 10 Years Later

City of God – 10 Years Later

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Frances

Frances

1982
×
★★★
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
In the Intense Now

In the Intense Now

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hostel

Hostel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★½
Edit this entry  
09
About Elly

About Elly

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Wadjda

Wadjda

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Missing

Missing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Three Shots, Nine Shots

Three Shots, Nine Shots

1999
×
Edit this entry  
03
Liquid Truth

Liquid Truth

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Araby

Araby

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry