RSS feed for Augusto

Augusto has logged 320 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★
Edit this entry  
12
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★
Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Edit this entry  
09
Tommy

Tommy

1975
×
★★
Edit this entry  
09
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
★★★
Edit this entry  
08
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
07
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★½
Edit this entry  
05
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★
Edit this entry  
03
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★½
Edit this entry  
01
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
30
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★½
Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
21
The Last Faust

The Last Faust

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Trespasser

The Trespasser

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Edit this entry  
18
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★½
Edit this entry  
18
Pepi, Luci, Bom

Pepi, Luci, Bom

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Yellow Sky

Yellow Sky

1948
×
★★★
Edit this entry  
16
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Edit this entry  
12
Silkwood

Silkwood

1983
×
★★½
Edit this entry  
10
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★
Edit this entry  
06
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★
Edit this entry  
04
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★
Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Craft

The Craft

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★½
Edit this entry  
26
The Fifth Power

The Fifth Power

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sargento Getúlio

Sargento Getúlio

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★½
Edit this entry