RSS feed for Augusto

Augusto has logged 19 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Shop on Main Street

The Shop on Main Street

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★½
Edit this entry  
22
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
Edit this entry  
21
Train of Life

Train of Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry  
17
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Edit this entry  
15
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
Dark Victory

Dark Victory

1939
×
★★★
Edit this entry  
04
Lion

Lion

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Edit this entry  
01
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Edit this entry