RSS feed for Augusto
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marjoe

Marjoe

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★★½
Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Wings

Wings

1927
×
★★★
Edit this entry  
04
On the Beach

On the Beach

1959
×
★★½
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Case of the Naves Brothers

The Case of the Naves Brothers

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Necropolis Symphony

Necropolis Symphony

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Katharine Hepburn: All About Me

Katharine Hepburn: All About Me

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Divine Divas

Divine Divas

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
My Date with Drew

My Date with Drew

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★
Edit this entry  
22
Smoke Gets in Your Eyes

Smoke Gets in Your Eyes

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Porto das Caixas

Porto das Caixas

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
News from a Personal War

News from a Personal War

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Along the Way

Along the Way

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
The Indian Runner

The Indian Runner

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sinhá Moça

Sinhá Moça

1953
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Aqueles Dois

Aqueles Dois

1985
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Just Like Our Parents

Just Like Our Parents

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry