RSS feed for Augusto

Augusto has logged 172 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Men and Women

Men and Women

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Twenty Years Later

Twenty Years Later

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
12
In the Intense Now

In the Intense Now

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Missing

Missing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pitanga

Pitanga

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Tocaia no Asfalto

Tocaia no Asfalto

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Grande Feira

A Grande Feira

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
16
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
13
JL's Passion

JL's Passion

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ruby in Paradise

Ruby in Paradise

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Terra Para Rose

Terra Para Rose

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tati, a Garota

Tati, a Garota

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Foreign Land

Foreign Land

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anguish

Anguish

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Diary of a Provincial Girl

Diary of a Provincial Girl

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Divine Divas

Divine Divas

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Porto das Caixas

Porto das Caixas

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Copycat

Copycat

1995
×
★★★★★
Edit this entry