• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

  • The Northman

    ★★★★½

  • Deep Water

    ★★★

  • The Batman

    ★★★★½

  • Turning Red

    ★★★½

  • jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

  • Love and Leashes

  • Uncharted

    ★★

  • Through My Window

    ½

  • Spider-Man: No Way Home

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • The Beatles: Get Back

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • Squid Game

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • The Voyeurs

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • Beckett

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Black Widow

  • Annette

    ★★★★½

  • Luca

    ★★★★

  • Cruella

    ★★★½

  • Save Ralph

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

  • The Fallout

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • CODA

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★★★

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

  • Long Toast

  • High School Musical: The Musical: The Holiday Special

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Shawn Mendes: Live in Concert

  • Shawn Mendes: In Wonder

  • Ouverture of Something that Never Ended

  • Josee, the Tiger and the Fish

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

  • Soul

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • We Are Who We Are

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Antebellum

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★