Sort by

cesourius has logged 309 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Burnt

Burnt

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Piranha

Piranha

1978
×
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
21
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry