Sort by

cesourius has logged 25 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
10 Years with Hayao Miyazaki

10 Years with Hayao Miyazaki

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
High School Musical

High School Musical

2006
×
Edit this entry  
20
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry