Sort by

Carlos Eduardo has logged 349 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★½
Edit this entry  
30
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Treat of Coutinho

A Treat of Coutinho

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Basilisks

The Basilisks

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Town

The Town

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eden

Eden

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
First Strike

First Strike

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
The Coward

The Coward

1965
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Undercover: How to Operate Behind Enemy Lines

Undercover: How to Operate Behind Enemy Lines

1943
×
★★★
Edit this entry  
17
Whisky

Whisky

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
I Am Twenty

I Am Twenty

1964
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Malu de Bicicleta

Malu de Bicicleta

2011
×
★★½
Edit this entry  
07
Ashik Kerib

Ashik Kerib

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★
Edit this entry  
28
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Lady and the Duke

The Lady and the Duke

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Cook

The Cook

1918
×
★★★★
Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Good Night, Nurse!

Good Night, Nurse!

1918
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonshine

Moonshine

1918
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Bell Boy

The Bell Boy

1918
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dawns Here Are Quiet

The Dawns Here Are Quiet

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Myra Hess

Myra Hess

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Family Portrait

Family Portrait

1950
×
★★½
Edit this entry  
19
A Diary for Timothy

A Diary for Timothy

1945
×
★★★★
Edit this entry