Sort by

Chris Evangelista has logged 359 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Body Parts

Body Parts

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Up

Up

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★★
Edit this entry  
09
Rabid

Rabid

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry