Sort by

Chris Evangelista has logged 43 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
24
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
15
Narc

Narc

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry