Sort by

Chris Evangelista has logged 553 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Say a Word

Don't Say a Word

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Face: Jesus in Art

The Face: Jesus in Art

2001
×
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★½
Edit this entry  
26
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hell Hath No Fury

Hell Hath No Fury

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Beanie Mania

Beanie Mania

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
End of Days

End of Days

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Murders at Starved Rock

The Murders at Starved Rock

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Listening to Kenny G

Listening to Kenny G

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry