thom has logged 45 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
True Romance

True Romance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Circle

Circle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong

King Kong

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Green Room

Green Room

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mystic River

Mystic River

2003
×
Read the review Edit this entry  
02
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry