Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Men

Men

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Uncharted

Uncharted

2022
×
½
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Contempt

Contempt

1963
×
★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Maurice

Maurice

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Human

Human

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Western Stars

Western Stars

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
24
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★
Edit this entry