2019

caroline caroline’s year to date

caroline’s highest rated films

  • And Then There Were None

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • A Fairytale Christmas (Christmas Belle)

    ★★★★★

  • Walk Hard: The Dewey Cox Story

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★½

  • Ed Wood

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Drop Dead Gorgeous

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

    ★★★★

  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

    ★★★½

  • Cellular

    ★★★½

  • The Devil Wears Prada

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 3.1 Average per month
  • 0.7 Average per week

Milestones

First Film

Midnight Sun

Mar 25

Most Watched

A Fairytale Christmas (Christmas Belle)

twice

Last Film

Ad Astra

Sep 28

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Comedy
14 films
Romance
12 films
Thriller
6 films
Action
5 films
Adventure
4 films
Fantasy
3 films
Music
3 films
Mystery
3 films
Crime
3 films
USA
28 films
UK
4 films
China
1 film
Brazil
1 film
Sweden
1 film
Germany
1 film
Canada
1 film
English
31 films
French
4 films
Swedish
2 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
German
1 film
Czech
1 film
Japanese
1 film
Polish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 12

Watchlist

Stars

Crew

caroline’s most liked review

When in Rome

there is a scene where danny devito shows kristen bell a package of hot dogs with his face on it and says “encased meat is my life’s work”
i have no idea how to rate this

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Big Little Lies
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

A Fairytale Christmas (Christmas Belle)
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Avengers: Endgame
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Fairytale Christmas (Christmas Belle)
Average weighted rating:

2.1

Films watched in 2019

  • Ad Astra
  • Midsommar
  • Burlesque
  • And Then There Were None
  • Big Little Lies
  • Spider-Man: Far from Home
  • Drop Dead Gorgeous
  • Chocolat
  • Cats
  • When in Rome
  • I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter
  • Little Italy
  • Cellular
  • Gone Girl
  • Triple Frontier
  • The Perfect Date
  • The Devil Wears Prada
  • A Fairytale Christmas (Christmas Belle)
  • Remember Me
  • Ma
  • Walk Hard: The Dewey Cox Story
  • Avengers: Endgame
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Long Shot
  • The Hustle
  • Widows
  • Ed Wood
  • Shazam!
  • A Fairytale Christmas (Christmas Belle)
  • Home Again
  • Midnight Sun

Highly rated films caroline missed

  • Parasite
  • National Theatre Live: Fleabag
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bacurau
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • For Sama

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more