Sort by

Caitlin has logged 226 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
A Christmas to Remember

A Christmas to Remember

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★½
Edit this entry  
10
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★
Edit this entry  
05
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Crash

Crash

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
28 Hotel Rooms

28 Hotel Rooms

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alex of Venice

Alex of Venice

2014
×
★★★
Edit this entry  
15
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Edit this entry