• Don't Look Up

    ★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • Squid Game

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • Brand New Cherry Flavor

    ★★★★

  • Free Guy

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★

  • Jungle Cruise

    ★★★

  • Fear Street: 1666

    ★★★

  • Fear Street: 1978

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Fear Street: 1994

    ★★★½

  • The Tomorrow War

    ★★

  • Luca

    ★★★½

  • Loki

    ★★★

  • Army of the Dead

    ★★½

  • Things Heard & Seen

    ★★★

  • Stowaway

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • Moxie

    ★★★½

  • The Mauritanian

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★★

  • The Forgotten Battle

    ★★★★

  • The Dry

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • The Swarm

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★½

  • A Whisker Away

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Artemis Fowl

    ★★★

  • Spelling the Dream

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★½

  • Normal People

    ★★★★

  • Unorthodox

    ★★★★

  • Little Fires Everywhere

    ★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Stargirl

    ★★★½

  • Mulan

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Stateless

    ★★★★

  • All the Bright Places

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • His House

    ★★★½

  • Miss Americana

    ★★★½

  • Star Wars Collection

    ★★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½