Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Stateless

Stateless

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
The Swarm

The Swarm

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Abominable

Abominable

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Breath

Breath

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
06
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Billy Bathgate

Billy Bathgate

1991
×
★★★½
Edit this entry  
03
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Young Offenders

The Young Offenders

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry