RSS feed for Gareth

Gareth has watched 83 historical films.

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Kursk

    ★★★½

  • 22 July

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Operation Finale

    ★★★½

  • First Man

    ★★★★

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★½

  • First They Killed My Father

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★

  • In This Corner of the World

    ★★★½

  • A United Kingdom

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Sully

    ★★★★

  • Colonia

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Suffragette

    ★★★★

  • Testament of Youth

    ★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Pompeii

    ★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★★

  • Lincoln

    ★★★½

  • No

    ★★★★

  • The Iron Lady

    ★★★½

  • J. Edgar

    ★★★½

  • The King's Speech

    ★★★★

  • Beneath Hill 60

    ★★★½

  • Creation

    ★★★

  • Agora

    ★★★

  • The Young Victoria

    ★★★½

  • Defiance

    ★★★½

  • Valkyrie

    ★★★★

  • Milk

    ★★★½

  • Frost/Nixon

    ★★★★

  • Hunger

    ★★★½

  • Charlie Wilson's War

    ★★★★

  • Lions for Lambs

    ★★★★

  • Breach

    ★★★★

  • The Nativity Story

    ★★★½

  • Flags of Our Fathers

    ★★★★

  • World Trade Center

    ★★★½

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • United 93

    ★★★★½

  • Munich

    ★★★★½

  • Hotel Rwanda

    ★★★★½

  • Downfall

    ★★★★½

  • Cold Mountain

    ★★★

  • The Last Samurai

    ★★★

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • Hero

    ★★★★

  • Rabbit-Proof Fence

    ★★★★½

  • Bloody Sunday

    ★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★½

  • Pearl Harbor

    ★★★

  • Conspiracy

    ★★★★½

  • Enemy at the Gates

    ★★★★

  • The Dish

    ★★★

  • Shakespeare in Love

    ★★★

  • Elizabeth

    ★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★

  • The Man in the Iron Mask

    ★★★

  • The Crucible

    ★★★½

  • Apollo 13

    ★★★★

  • Braveheart

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★½