Sort by

Carol has logged 209 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dogville

Dogville

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man Down

Man Down

2015
×
Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Voyage of Time: An IMAX Documentary

Voyage of Time: An IMAX Documentary

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry