• Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★★

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★½

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill

    ★½

  • Made You Look: A True Story About Fake Art

    ★★★

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★★

  • Trolls World Tour

    ★★★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Dolittle

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Cats

    ★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★★

  • Marriage Story

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • The Room

  • Dumbo

    ★★

  • Booksmart

  • Yes, God, Yes

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ½

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Good Time

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • The Lego Batman Movie

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • Trolls

    ★★½

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ★½

  • My Scientology Movie

  • The Walk

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Green Room

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Other Woman

    ★★★★★

  • Creep

    ★★½

  • The Lego Movie

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • Tim's Vermeer

    ★½

  • Despicable Me 2

  • Resident Evil: Retribution

  • The Hunger Games

    ★★★½

  • The Lorax

    ★½

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★★

  • Puss in Boots

    ★★★★★

  • The Adventures of Tintin

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Mr. Popper's Penguins