• The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Don't Look Up

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★½

  • Cry Macho

    ★★★

  • The Bones

    ★★★

  • Dune

    ★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Malignant

    ★★★½

  • Reminiscence

    ★½

  • The History of the Atlanta Falcons

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • The Souvenir: Part II

    ★★★★½

  • No Sudden Move

    ★★★

  • In the Heights

    ★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★

  • Play It Safe

    ★★★

  • Azor

    ★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • CODA

    ★★★

  • The Little Things

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Small Axe

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Hidden

    ★★★

  • Her Socialist Smile

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • 8:46

    ★★★½

  • Wife of a Spy

    ★★★½

  • Two Gods

    ★★★

  • The Last Dance

    ★★★½

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★

  • Unorthodox

    ★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★

  • The Way Back

    ★★★½

  • Days

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★½

  • Time

    ★★★½