2013

Chad Hartigan Chad Hartigan’s year in review

Chad’s highest rated films

  • Zodiac

    ★★★★★

  • The Big Parade

    ★★★★★

  • American Movie

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★★

  • Can't Hardly Wait

    ★★★★★

  • Il Posto

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • Ratcatcher

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★★½

  • Lola

    ★★★★½

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★½

  • Unbreakable

    ★★★★½

  • Charade

    ★★★★

  • Battling Butler

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 217 Films watched
  • 18.1 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

This Is Martin Bonner

Jan 4

Most Watched

This Is Martin Bonner

11 times

Land Ho!

twice

Captain Phillips

twice

Last Film

Five Star Final

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
140 films
Comedy
63 films
Romance
35 films
Thriller
29 films
Crime
22 films
Documentary
19 films
Mystery
15 films
Action
13 films
Horror
10 films
Sci Fi
10 films
USA
128 films
France
23 films
UK
22 films
Germany
14 films
Italy
9 films
Denmark
6 films
Sweden
5 films
Australia
4 films
Canada
4 films
Japan
4 films
English
169 films
French
21 films
German
18 films
Spanish
15 films
Italian
9 films
Japanese
8 films
Russian
5 films
Chinese
4 films
Swedish
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Chad’s most liked review

Broadminded

Can't believe the similarities between Joe E. Brown and 90's Jim Carrey, including almost exact replicas of the "Do I have something in my teeth?" scene from Ace Ventura: When Nature Calls and the spilled salt scene from Dumb and Dumber. Has no one ever written about this before?

More reviews

Chad’s most liked list

Best Films - Directors at 27

When I was 27, I spent the year watching films made by prominent directors who were 27 when they were released. These are the 10 best.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Act of Killing
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Her
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Hot Curves

Films Chad watched in 2013

  • Five Star Final
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • The Wolf of Wall Street
  • Laurence Anyways
  • Charade
  • A Coffee in Berlin
  • Child's Pose
  • Broadminded
  • American Hustle
  • Paradise: Faith
  • Blue Caprice
  • Zodiac
  • Little Caesar
  • Inside Llewyn Davis
  • Lenny Cooke
  • Murder!
  • The Great Beauty
  • Everyday
  • Hot Curves
  • 12 Years a Slave
  • The Girl from Nowhere
  • Sunny Skies
  • Rain
  • Ginger & Rosa
  • Cutie and the Boxer
  • The General Line
  • Tokyo March
  • About Time
  • Pit Stop
  • Coldplay: Live 2012
  • The Way of All Pants
  • The Act of Killing
  • All Is Lost
  • Ape
  • Le mystère de la tour Eiffel
  • Newlyweeds
  • Wings
  • Beyond the Hills
  • Zero Charisma
  • The General
  • Clear History
  • Land Ho!
  • William and the Windmill
  • Battling Butler
  • Her
  • The Past
  • We Are the Best!
  • Medora
  • Tom at the Farm
  • Gloria
  • The Big Parade
  • Blue Ruin
  • Shadow Dancer
  • Listen Up Philip
  • Lasting
  • The Circle
  • Byzantium
  • Land Ho!
  • Soldier Jane
  • Her Night of Romance
  • Europa Report
  • Our Nixon
  • Destiny
  • Captain Phillips
  • Don Jon
  • Welcome to Pine Hill
  • Four Around a Woman
  • The Hunt
  • Me and You
  • Prisoners
  • Captain Phillips
  • Leaves from Satan's Book
  • The Parson's Widow
  • The Mollycoddle
  • Gravity
  • Beasts of the Southern Wild
  • Juno
  • Half Nelson
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Shaun of the Dead
  • Tarnation
  • Unbreakable
  • Mysterious Object at Noon
  • Memento
  • Reality Bites
  • Being John Malkovich
  • Ratcatcher
  • The Usual Suspects
  • River of Grass
  • King of the Hill
  • Strictly Ballroom
  • Alien³
  • Only with Your Partner
  • Poison
  • Innisfree
  • Blood
  • Beetlejuice
  • Hamlet Goes Business
  • Bumpkin Soup
  • Elysium
  • The Foxy Merkins
  • American Movie
  • The Terminator
  • Blood Simple
  • A Girl's Own Story
  • Splash
  • Domestic
  • Repo Man
  • Blue Jasmine
  • The Blues Brothers
  • Someone's Watching Me!
  • Halloween
  • Werner Herzog Eats His Shoe
  • Gates of Heaven
  • Museum Hours
  • Hand of Death
  • A Hijacking
  • Mother Küsters Goes to Heaven
  • Fear of Fear
  • It's a Disaster
  • Dracula
  • Fruitvale Station
  • The Look of Love
  • Wrong
  • Fox and His Friends
  • Houston
  • Ain't Them Bodies Saints
  • Suspension of Disbelief
  • Blue Is the Warmest Color
  • Wrong Move
  • Remote Area Medical
  • Hellaware
  • This Is Martin Bonner
  • Clueless
  • Berberian Sound Studio
  • The Bling Ring
  • The Cars That Ate Paris
  • This Is the End
  • Caged Heat
  • The Internship
  • Badlands
  • Hard Labour
  • The Great Gatsby
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Boxcar Bertha
  • Can't Hardly Wait
  • I Was a Soldier
  • Gumshoe
  • Upstream Color
  • The Battle of Kerzhenets
  • The Conformist
  • Behind the Candelabra
  • Before Midnight
  • Hi, Mom!
  • An Oversimplification of Her Beauty
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Frances Ha
  • Hapax Legomena III: Critical Mass
  • Prince Avalanche
  • Leviathan
  • This Is Martin Bonner
  • Paradise: Love
  • The Rain People
  • Antonio das Mortes
  • The Seventh Companion
  • Post Tenebras Lux
  • Capricious Summer
  • Live for Life
  • The Dirties
  • Process Red
  • Jurassic Park
  • Cathy Come Home
  • The War Game
  • Mud
  • This Is Martin Bonner
  • This Is Martin Bonner
  • It Felt Like Love
  • This Is Martin Bonner
  • Iceberg Slim: Portrait of a Pimp
  • Ivan's Childhood
  • The Christian Revolt
  • The Place Beyond the Pines
  • Jules and Jim
  • The End of Love
  • Il Posto
  • 12 O’Clock Boys
  • White Reindeer
  • Short Term 12
  • Spring Breakers
  • Drinking Buddies
  • A Teacher
  • Lola
  • Charlotte and Her Boyfriend
  • Les Bonnes Femmes
  • No
  • Breathless
  • Shadows
  • Mr. & Mrs. '55
  • Like Someone in Love
  • Deep in My Heart
  • Seven Brides for Seven Brothers
  • Side Effects
  • Variety Lights
  • Gayby

See all 217

World Map

Highly rated films Chad missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Grounded: Making The Last of Us
  • Hope
  • Bo Burnham: What.
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Batman: The Dark Knight Returns (Deluxe Edition)
  • The Arrested Development Documentary Project

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more