Chad has logged 292 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Approaching the Elephant

Approaching the Elephant

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elves

Elves

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Grindhouse

Grindhouse

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine

I Spit on Your Grave III: Vengeance is Mine

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mad Dog and Glory

Mad Dog and Glory

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
River's Edge

River's Edge

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
One on Top of the Other

One on Top of the Other

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Witch Story

Witch Story

1989
×
Read the review Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Soul of the Demon

Soul of the Demon

1991
×
Read the review Edit this entry  
11
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry