Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Seven Years in Tibet

Seven Years in Tibet

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
Suzume

Suzume

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
Edit this entry  
05
What's for Dinner, Mom?

What's for Dinner, Mom?

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★½
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
My Lucky Stars

My Lucky Stars

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
17
Xuan Zang

Xuan Zang

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Edit this entry  
25
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
Edit this entry  
12
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry