Sort by

Chad has logged 47 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
The End

The End

2008
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cars

Cars

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lorax

The Lorax

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Knuckle

Knuckle

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Son of Rambow

Son of Rambow

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
04
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Haywire

Haywire

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Carter

John Carter

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Super

Super

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Objectified

Objectified

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Edit this entry