Sort by

Chad has logged 47 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
28
Welcome to the Punch

Welcome to the Punch

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Minions

Minions

2015
×
★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Colombiana

Colombiana

2011
×
★★
Edit this entry  
05
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kundo: Age of the Rampant

Kundo: Age of the Rampant

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Croods

The Croods

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Under the Dome

Under the Dome

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fury

Fury

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry