Sort by

Chad has logged 52 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Buddha

The Buddha

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★
Edit this entry  
02
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

The Trap: What Happened to Our Dream of Freedom

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Payback

Payback

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Uyghurs: Prisoners of the Absurd

Uyghurs: Prisoners of the Absurd

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Big Hapa Family

One Big Hapa Family

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Edit this entry  
23
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
Edit this entry