Chad has logged 42 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
A Private War

A Private War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry