Sort by

Chad has logged 46 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Matilda

Matilda

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★
Edit this entry  
06
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Hook

Hook

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★
Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
21
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
Edit this entry  
01
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Edit this entry