Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Magical Girl

Magical Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
Simon Killer

Simon Killer

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Men

Men

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Edit this entry  
31
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memoria

Memoria

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★
Edit this entry  
06
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry