Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
chadricklp

chadricklp

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for chadricklp
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • chadricklp’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Magical Girl

    Magical Girl 2014

    ★★★★½ Watched by chadricklp 25 Jun 2022

    goddamn

  • Leviathan

    Leviathan 2014

    ★★★★ Watched by chadricklp 06 Jun 2022

    damn

  • Men

    Men 2022

    ★★★½ Watched by chadricklp 30 May 2022

    men amirite?

  • Morbius

    Morbius 2022

    ★ Watched by chadricklp 02 May 2022

    almost ruined my relationship

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★½ Watched by chadricklp 30 Apr 2022

    needed more bjork

  • Paddington 2

    Paddington 2 2017

    ★★★★ Watched by chadricklp 05 Apr 2022 1

    masterpiece

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★ Watched by chadricklp 02 Apr 2022

    damn daniels

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★½ Watched by chadricklp 05 Mar 2022

    fell asleep for the last third. fire movie tho

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog 2021

    ★★★ Watched by chadricklp 19 Feb 2022

    was promised full frontal 👎

  • Arrival

    Arrival 2016

    ★★★½ Rewatched by chadricklp 18 Feb 2022

    actually doesnt make any sense but pretty well done

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love 2002

    ★★★★½ Watched by chadricklp 21 Jan 2022

    hands down PTA’s best

  • Tord and Tord

    Tord and Tord 2010

    ★★★½ Watched by chadricklp 17 Jan 2022

    tord

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 8

Review Tags

1
  • garbagio jones
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more on Journal.