Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Chad Wendlandt

Chad Wendlandt

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Chad
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Chad’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Four Good Days

    Four Good Days 2020

    ★★ Watched by Chad Wendlandt 07 Mar 2022

    Over the last so many years, I've been trying to correct my knee-jerk rejection of melodrama in film, but movies like Four Good Days make it kind of difficult.

  • Spencer

    Spencer 2021

    ★★ Watched by Chad Wendlandt 04 Mar 2022

    I'm still not entirely convinced I didn't just watch Kate McKinnon in a sendup of self-important Oscar bait.

  • Belfast

    Belfast 2021

    ★★★ Watched by Chad Wendlandt 02 Mar 2022

    Movies don't get more "ehh, it's fine" than this.

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar 2021

    ★★★★ Watched by Chad Wendlandt 20 Feb 2022

    I genuinely feel bad for those who can't get on board with Barb and Star's brand of silliness.

  • Gully

    Gully 2019

    ★½ Watched by Chad Wendlandt 17 Feb 2022

    Not nearly as bad as its position on the IMDb Bottom 100 suggests, which is not to say that it's particularly good.

  • Coming 2 America

    Coming 2 America 2021

    ★★ Watched by Chad Wendlandt 16 Feb 2022

    As far as thirty-years-too-late nostalgia-grabs are concerned, I guess it’s not the worst one that 2021 gave us.

  • Attica

    Attica 2021

    ★★★★ Watched by Chad Wendlandt 17 Feb 2022

    Burn Attica to the ground, salt the earth.

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised) 2021

    ★★★★½ Watched by Chad Wendlandt 12 Feb 2022

    A transfixing concert doc and also an infuriating example of history being written by the victors.

  • Percy Jackson: Sea of Monsters

    Percy Jackson: Sea of Monsters 2013

    ★★ Watched by Chad Wendlandt 06 Feb 2022

    The sequel does a better job of realizing Riordan’s world-building than the first installment, but not nearly enough to make it worth seeking out.

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010

    ★★ Watched by Chad Wendlandt 06 Feb 2022

    You know how people joke that Lacroix tastes like someone whispered the name of a fruit from across the room or some such?  That’s what this adaptation feels like - just the faintest whisper of the source material.

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley 2021

    ★★★★½ Watched by Chad Wendlandt 02 Feb 2022

    Nightmare Alley is a great reminder that I need to watch a lot more noir.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home 2021

    ★★★½ Watched by Chad Wendlandt 23 Jan 2022

    I probably would’ve liked it more if I didn’t see Spider-Verse do the same concept much better three years ago.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro