Cham has logged 83 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to Smoochy

Death to Smoochy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Creek

Mean Creek

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jackhammer Massacre

The Jackhammer Massacre

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sometimes They Come Back

Sometimes They Come Back

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Big Top Pee-wee

Big Top Pee-wee

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Action Point

Action Point

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lunch Meat

Lunch Meat

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beyond the Darkness

Beyond the Darkness

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Edge

Over the Edge

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blades

Blades

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cash and Carry

Cash and Carry

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Goofs and Saddles

Goofs and Saddles

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Back to the Woods

Back to the Woods

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
3 Dumb Clucks

3 Dumb Clucks

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dizzy Doctors

Dizzy Doctors

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grips, Grunts and Groans

Grips, Grunts and Groans

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Slippery Silks

Slippery Silks

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Whoops, I'm an Indian

Whoops, I'm an Indian

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
False Alarms

False Alarms

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Pain in the Pullman

A Pain in the Pullman

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Disorder in the Court

Disorder in the Court

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Half Shot Shooters

Half Shot Shooters

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Movie Maniacs

Movie Maniacs

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ants in the Pantry

Ants in the Pantry

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Three Little Beers

Three Little Beers

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Guy

Wolf Guy

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Madman

Madman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tell Your Children

Tell Your Children

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hamburger: The Motion Picture

Hamburger: The Motion Picture

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hoi Polloi

Hoi Polloi

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pardon My Scotch

Pardon My Scotch

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncivil Warriors

Uncivil Warriors

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pop Goes the Easel

Pop Goes the Easel

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Restless Knights

Restless Knights

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Horses' Collars

Horses' Collars

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Little Pigskins

Three Little Pigskins

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Men in Black

Men in Black

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry