Sort by

chance. has logged 406 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pied Piper

The Pied Piper

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Pistol for Ringo

A Pistol for Ringo

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
01
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ballad of Gregorio Cortez

The Ballad of Gregorio Cortez

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry