• Hatchet

    Hatchet

    ★★★★½

    I love me some Hatchet!! Adam Green created an extremely fun series! Always a treat.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    * SPOILERS in review *


    Spoiler button is broke. 


    It’s okay but the main guy just really got on my nerves a lot. I also didn’t like a lot of the dialogue. I thought some of it didn’t make sense. I was like “HUH?” at times. 

    Also, would’ve been cooler if it were actually a real werewolf.

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    *** MAJOR SPOILERS in my review ***


    Apparently the spoiler thing is broke so I’m warning you now. 


    My biggest issue is the lack of Laurie Strode. 

    Didn’t get the fight scene I wanted. 
    Hell, they’re never in a new scene together. 

    Just the flashbacks. 

    Sigh. 

    Great killings, very brutal. 

    Loved Lindsey. That’s a queen!

    It’s an okay movie. I’ll watch it again before it leaves theaters. Maybe I’ll like it more the second time. 

    BTW why did Karen get…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    YESSSSSSS!!!! HAPPY HALLOWEEN, MICHAEL. 
     
    I’ll be seeing Halloween Kills in 3 hours! 😱

    So pumped! 🎃

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    you can’t kill the boogeyman. 

    HALLOWEEN KILLS TONIGHT BABY!! 🎃 🔪

  • Terror Train

    Terror Train

    ★★★★★

    This movie literally has one of the funniest killer reveals/demises EVER. I laugh every damn time I see it! 😂😂😂

    Most people prefer Prom Night to this one. I’d actually say this one is better. 

    - higher body count 
    - more Jamie Lee Curtis 
    - the killer keeps changing costumes which I ❤️
    - crazy ass reveal/ending 
    - IT TAKES PLACE ON A TRAIN! 🚂 VERY COOL!
    - There’s magic 🪄 

    High School Prom? BEEN THERE. DONE THAT. 

    Terror Train is where it’s at folks! 😍

  • Ben

    Ben

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    WELP, I just watched Willard so I followed it up with the sequel. The middle really DRAGS! Why would a film about killer rats be boring? Idk. 

    This film is basically a little boy befriends a rat, Ben. After that, the rats basically are taking over the sewer and randomly showing up places making people scream. So the city officials obviously want them dealt with. 

    That’s basically the whole movie with a lot of boringness thrown into it. 

    It did…

  • Willard

    Willard

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    OK I was expecting a horror movie. 

    What I got was a semi-dull drama. The rats aren’t creepy/scary. They’re actually really cute looking. That’s cool and all but I don’t think that’s what the movie wanted to project.

    I didn’t hate the movie. I found it interesting at times, but towards the end I just wanted it to be over. OH and him turning psycho and trying to kill the rats at the end was just dumb IMO.

    Meh

    I really want to checkout the remake. 

    I’ll try and watch the sequel to this one next.
    I’m not sure it needed one. 😂

  • Red Clover

    Red Clover

    ★★

    I was very letdown by this movie! 

    Something was off about this film. The characters were just so dull and the acting wasn’t serving me anything. Billy Zane was very lame in this, acting wise. The storyline felt early 2000s syfy channel but not in a good way. The creature and ending kill scene were the only decent things about this. 

    I also didn’t like the main girl. She wasn’t very interesting or a good actress, sorry.

  • Swamp Ape

    Swamp Ape

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Have you ever wanted to see…

    - Bigfoots penis
    - Bigfoot grabbing a girl by the p*ssy
    - a girl sucking on a penis pump
    - a girl fighting Bigfoot over snack cakes 
    - a crocodile biting Bigfoot in the d*ck

    THEN YOU’RE IN FOR A TREAT! 

    This low budget mess is SOOO BAD that it’s phenomenal. *chefs kiss* 💀

  • Inferno

    Inferno

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I absolutely loved the movie. If you’re wondering why it isn’t rated a bit higher then, I can explain. 

    Two main reasons. 

    - why so cruel to the cats? It started to really grate on me. I’m not a fan of using real animals in films if you’re going to “hurt” them. “HURT” as in pretend hurting, which is just as annoying.

    - they kept introducing a new female lead and by the time the third one arrived on screen…

  • Body Count

    Body Count

    ★★★★★

    OKAY this might be my new favorite underrated 80s slasher 😱😍

    - beautiful setting 
    - high body count 
    - horny dumb teens
    - bloody kills
    - nudity 
    - awesome villain mask
    - campy
    - cheesy 

    What more could you ask for? 🥰