Chandler has logged 365 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zappa

Zappa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Secrets and Lies in a Town of Sinners

Secrets and Lies in a Town of Sinners

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wasteland

Wasteland

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Final Exit of the Disciples of Ascensia

The Final Exit of the Disciples of Ascensia

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Peace

Peace

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Outrage

Outrage

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tora-san of Goto

Tora-san of Goto

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Inland Sea

The Inland Sea

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Marble Chocolate

Tokyo Marble Chocolate

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gleaners and I: Two Years Later

The Gleaners and I: Two Years Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Ha Ha

Funny Ha Ha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The River

The River

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Woman in Witness Protection

Woman in Witness Protection

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Supermarket Woman

Supermarket Woman

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Quiet Life

A Quiet Life

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Dance

The Last Dance

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Riding Bean

Riding Bean

1989
×
★★
Read the review Edit this entry