• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    HERE FOR A STORYLINE WHERE THE QUEER WOMAN OF COLOR HOLDS A WHITE WOMAN IN POWER ACCOUNTABLE FOR HER FUCKERY

    tell me why tho i feel like a lot of the story boarding process for this film was sam raimi going “hey i know a guy for that” with all the evil dead nods and tricks

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    Scott Pilgrim vs the World meets Eternal Sunshine of a Spotless Mind meets The 5th Element but make it Asian/Asian American and the love story between an immigrant mother and her queer daughter. 🥺

  • The Godfather: Part II

    The Godfather: Part II

    ★★★★★

    Holy wow I didn’t pick up my phone once while watching this

  • Hannah Montana: The Movie

    Hannah Montana: The Movie

    ★★★★★

    Groundbreaking cinematic masterpiece. Small screen to big screen done right. Hoe down throw down 4ever.

  • Audible

    Audible

    ★★★

    This got a little A24 in the way where the aesthetics were used to overcompensate for a rather unoriginal and flat narrative arc for something that could have had so much depth with such complex characters. Some parts even looked a little too staged. 

    Also Teddy’s parents seems super SUS.

  • Flee

    Flee

    ★★★★★

    Beautiful. Absolutely beautiful.

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★

    I’m an Asian nonbinary queer in my 30s and I watched this with my gay uncle who is 20 years older than me and the fact that we both reacted towards and rooted for this white woman so much is my elevator pitch that this was good and timeless storytelling. That’s probably why I can’t give this a 5 because it’s 2022 and for such a universal theme of not having your shit together there was so much room to make this character other than a white woman.

  • Deep Water

    Deep Water

    JLo blink twice if you need help your man and his agent clearly have a fetish

  • After Yang

    After Yang

    ★★★★½

    This could’ve easily gone into white saviorism territory but this was responsibly told in comparison to other films where the Asian supporting character is a robot. Yang is the ultimate savior in this film. I usually don’t year for affection but this story took me there with a father who really loves his daughter, a sister who really loves her brother, and a robot who loves humanity.

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★½

    I tried watching this three times and it’s a no for me DOG. I got homoerotic vibes but I’m so tired of the age old trope of macho man secretly in love with twink but refuses to admit it so decides to be abusive instead and then ALL OF A SUDDEN ALL IS FORGIVEN IF THEY KISS??? I’ll never know if they even kissed in this movie. P sure the only reason this had to be nominated for Best Picture is to please the old Hollywood closeted men in the Academy. Ugh.

  • The Eyes of Tammy Faye

    The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

    Jessica Chastain and Andrew Garfield were such phenomenal actors in this really intriguing story holy shit.

  • Finch

    Finch

    ★★★★

    I haven’t seen a post-apocalyptic film that tugs at the heartstrings on existentialism this much since Wall-E. An animal, man, and machine—reflecting the evolution of humanity—embarking on a journey of survival together and with that animal being a dog, the man being Tom Hanks, and the robot being reminiscent to Wall-E and Chappie, you’re guaranteed a good tear jerk witnessing the evolution of their friendship. The score and cinematography were beautiful. I’m surprised this wasn’t a Disney movie.