Sort by

Channing has logged 35 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
23
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Glumov's Diary

Glumov's Diary

1923
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Obsession

Obsession

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casualties of War

Casualties of War

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Speedy

Speedy

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
07
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Passion

Passion

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mystery of the Leaping Fish

The Mystery of the Leaping Fish

1916
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry