• The Lost City

    ★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

  • Turning Red

  • I Want You Back

    ★★★

  • Death on the Nile

    ★★

  • Jujutsu Kaisen 0

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Encanto

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • Squid Game

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★

  • Amy Tan: Unintended Memoir

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

  • Over the Moon

  • Soul

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Human Voice

    ★★★

  • Barbie: Princess Adventure

    ½

  • Normal People

    ★★★

  • Emma.

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Kajillionaire

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

  • Dark Waters

    ★★★★★

  • Frozen II

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★

  • Spider-Man: Far From Home

  • Toy Story 4

  • Ma

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Promare

    ★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Pokémon Detective Pikachu

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • Vice

  • Dumplin'

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Bird Box

  • Widows

    ★★★½

  • Suspiria

  • The Favourite

    ★★★★

  • Flavors of Youth

    ★★★

  • Okko's Inn

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Mirai

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Arctic

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Steel Rain

  • Phantom Thread

    ★★★★½