Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Open Season 2

Open Season 2

2008
×
Edit this entry  
12
Delusions

Delusions

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Alone

Alone

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Maize

Maize

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Those Who Wander

Those Who Wander

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Open Season

Open Season

2006
×
Edit this entry  
09
Those Who Wander

Those Who Wander

2022
×
Edit this entry  
08
Doctor Dolittle

Doctor Dolittle

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nightwalk

Nightwalk

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
Womb

Womb

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Green Ray

The Green Ray

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Monster in Paris

A Monster in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunter

Hunter

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alone

Alone

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quiet Ryan

Quiet Ryan

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mr. Blue Footed Booby

Mr. Blue Footed Booby

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Vandals

Vandals

2017
×
Edit this entry  
13
Take the Stairs

Take the Stairs

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Kiss

The Kiss

1882
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
★★★½
Edit this entry  
13
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Edit this entry  
13
Front and Back

Front and Back

1991
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tetra Vaal

Tetra Vaal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
One Last Dive

One Last Dive

2013
×
★★★
Edit this entry