RSS feed for Tom

Tom has logged 140 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Monsters

Monsters

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Predator

The Predator

2018
×
★½
Edit this entry  
01
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Journey's End

Journey's End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Black '47

Black '47

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Baywatch

Baywatch

2017
×
Edit this entry  
17
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Lucky

Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Adrift

Adrift

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Journeyman

Journeyman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Braven

Braven

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
The House of Tomorrow

The House of Tomorrow

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Beast

Beast

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Do You Want To Win?

Do You Want To Win?

×
★★★★
Edit this entry  
19
Terminal

Terminal

2018
×
★★
Edit this entry