• The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★

    This is the film all of us wanted in 1993 .... but got that "thing" instead.
    Don't get me wrong, it's complete fan service, but a nice easy watching enjoyable ride non the less.

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★

    Despecialised Edition

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★½

    Despecialised Edition

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★½

    Despecialised Edition

  • Win It All

    Win It All

    ★★

    Message from this film:
    Give a gambling addict a load of money, and they may lose it, but they'll make it back with a little bit extra in the end, aided and abetted by their sponsor 🤦‍♂️. Not the real world!

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★

    Definitely worse than X-Men 3

  • The Tale

    The Tale

    ★★★★

    Harrowing, unsettling, and challenging to watch, but worthwhile from all angles

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★

    It's unfortunately, for me, removed some of the mischievous, and yet in a way oracular, nature of Rafiki, some of the deceiving, and almost weasely, nature of Scar, and some of the pretentious nature of Zazu, and this is mainly down to the vocal performances, with the remaining down to the script's reduction in the humour.

    The real problem with all of these however is the fact that it's a remake. The original being such a classic makes it very…

  • Green Book

    Green Book

    ★★★

    It's fairly well acted, and edited, but I've no clue how it won the "Best Picture" Oscar. It treats the viewer like an idiot, making racial & homophobic issues past tense, and doesn't remotely portray the level of racism and homophobia at the level they indeed even were at the time.

  • Crazy Rich Asians

    Crazy Rich Asians

    Ridiculously predictable, and not remotely original. Stereotypes in all the wrong ways.
    The only way this was worth thinking of making to help break the barrier of white domination in Hollywood, unfortunately it could have been done with a much better film, story, acting ... well everything.
    It’s like what I imagine Gossip Girl / the O.C. Is like, just set in Singapore. Very disappointing given all the high reviews.

  • The Road Uphill

    The Road Uphill

    ★★★★

    Bit of inspiration for tomorrow

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    I don't quite know what let me down with this, or why I'm not seeing the film others are. It's visually excellent, and has some good performances, but even though there is enough of a story there, the end was predictable for me, and I just didn't feel it was ground breaking enough to be a truly quality film.