Sort by

char has logged 154 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Family Blood

Family Blood

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Discipline of D.E.

The Discipline of D.E.

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Johnny

Little Johnny

1972
×
★★
Edit this entry  
19
Le Marais

Le Marais

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Breathe

Breathe

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
½
Edit this entry  
09
A.M.I.

A.M.I.

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King

The King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King

The King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In a Relationship

In a Relationship

2018
×
½
Edit this entry  
23
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Skins

Skins

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Candy

Candy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry