Sort by

charlesharries has logged 43 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry