charlessipple has logged 149 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
08
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Edit this entry  
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry