2004

Charles T. Tatum, Jr. Charles T. Tatum, Jr.’s year in review

Charles T.’s highest rated films

  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer

    ★★★★★

  • What the #$*! Do We (K)now!?

    ★★★★★

  • Absolute Power

    ★★★★★

  • 28 Days Later

    ★★★★★

  • How They Get There

    ★★★★★

  • What's Up, Fatlip?

    ★★★★★

  • A Shot in the Dark

    ★★★★★

  • Conspiracy

    ★★★★★

  • Apartment Zero

    ★★★★

  • All Over the Guy

    ★★★★

  • William S. Burroughs: Commissioner of Sewers

    ★★★★

  • Torrance Rises

    ★★★★

  • Twin Towers

    ★★★★

  • Sherlock Holmes: The Last Vampyre

    ★★★★

  • If These Walls Could Talk 2

    ★★★★

  • The Evil Cameraman

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 57 Films watched
  • 4.8 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

28 Days Later

Jan 12

Last Film

What the #$*! Do We (K)now!?

Oct 8

Genres, Countries & Languages

Comedy
14 films
Crime
10 films
Horror
9 films
Drama
7 films
Thriller
7 films
Documentary
6 films
Romance
6 films
Action
6 films
Adventure
4 films
TV Movie
4 films
USA
41 films
UK
10 films
France
4 films
Germany
2 films
Hong Kong
1 film
Bulgaria
1 film
Romania
1 film
English
55 films
French
5 films
German
3 films
Spanish
3 films
Czech
2 films
Russian
2 films
Italian
1 film

Breakdown

2004 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Annie Hall
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Ax 'Em
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Annie Hall
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Front Room

Films Charles T. watched in 2004

  • What the #$*! Do We (K)now!?
  • Twin Towers
  • If These Walls Could Talk 2
  • Conspiracy
  • Duel
  • Sewing Circle
  • The Evil Cameraman
  • Submit to Me
  • Manhattan Love Suicides
  • My Nightmare
  • Submit to Me Now
  • Horoscope
  • Fingered
  • X Is Y
  • The Bitches
  • You Killed Me First
  • The Right Side of My Brain
  • Death Valley 69
  • The Great Train Robbery
  • The Attic
  • Alien Hunter
  • Boys Life 3
  • $30
  • Des majorettes dans l'espace
  • Hitch
  • Just One Time
  • Inside Out
  • William S. Burroughs: Commissioner of Sewers
  • Stanley Beloved
  • Piglets
  • Fairy Tale
  • Front Room
  • Smear
  • The Absolution of Anthony
  • How They Get There
  • What's Up, Fatlip?
  • Amarillo By Morning
  • Torrance Rises
  • Spider-Man: The Dragon's Challenge
  • Trail of the Pink Panther
  • Revenge of the Pink Panther
  • The Pink Panther Strikes Again
  • A Shot in the Dark
  • The Pink Panther
  • Apartment Zero
  • All Over the Guy
  • The Werewolf Reborn!
  • The Adventures of Rocky & Bullwinkle
  • Absolute Power
  • Against Her Will: An Incident in Baltimore
  • Anything Else
  • Ax 'Em
  • Annie Hall
  • Aileen Wuornos: The Selling of a Serial Killer
  • 13th Child
  • Sherlock Holmes: The Last Vampyre
  • 28 Days Later

World Map

Highly rated films Charles T. missed

  • Before Sunset
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Howl's Moving Castle
  • North & South
  • Nobody Knows
  • Tropical Malady
  • The Power of Nightmares
  • The Weeping Meadow

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more