Sort by

charlie has logged 31 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
(T)Raumschiff Surprise - Periode 1

(T)Raumschiff Surprise - Periode 1

2004
×
Read the review Edit this entry  
08
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★½
Edit this entry  
07
Welcome

Welcome

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry