• Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    ah yes, the best star wars movie. luke, han, leia and chewie my beloveds

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    tbh, this movie wasn't as scary or exciting as i thought it would be. but it's still great. especially all the foreshadowing & hidden things like the paintings, the runes and the parallels were so interesting and intriguing. i only found out about these things after watching midsommar, but it makes me wanna watch it again so i can spot and analyze all these little things myself. apart from that, most of what happened was pretty predictable, which made it less…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    this was so good. i mean, i always expect good content from bo burnham, but i didn't think it would be THIS good. the songs are so catchy, too. white woman's instagram and look who's inside again might be my favorites. but also welcome to the internet and that funny feeling and all eyes on me... nvm, all of them are great. also, bonus points for being just very relatable in general

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★

    i forgot how good this was. makes me wanna rewatch all the hobbit & lotr movies. when i was a child and my mom made me watch them, i used to hate it because it was unnecessarily long, too complicated for my dumb ass brain and fantasy was never really my favorite genre. but now it's actually so entertaining. i still think that they could've shortened the movie, but i enjoyed it nevertheless

  • (T)Raumschiff Surprise - Periode 1

    (T)Raumschiff Surprise - Periode 1

    Hab den Film früher als kleines Kind so gefeiert und habe neulich meine Eltern dazu gezwungen, ihn nochmal mit mir zu schauen (die Armen).

    Mir sind erst da die ganzen Stereotypen aufgefallen, und wie problematisch der Film eigentlich ist... besonders die klischeehafte Darstellung der schwulen Charaktere ist nicht so knorke.

    Dennoch muss ich zugeben, dass der Humor im Film ansonsten so bescheuert ist, dass es eigentlich schon fast wieder lustig ist. So typisch deutsch halt.

    Jens und den Regulator finde…

  • Welcome

    Welcome

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    we had to watch this in French class at school. i didn't understand everything, but it's a good movie. it was boring at times and i didn't like the ending (very predictable), but it was also very realistic. one of the few good movies we ever watched in French class

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★★★

    if this movie had a different cast, i really wouldn't like it that much. but there are literally some of my favorite actresses in this 😩😩 i love them all but i have a huge crush on lou miller (and cate blanchett in general) HELP

  • Clueless

    Clueless

    ★★★★★

    love it sm

  • Thirteen

    Thirteen

    ★★

    meh. overrated

  • Scott Pilgrim vs. the World

    Scott Pilgrim vs. the World

    ★★½

    i mean it's a good movie and the soundtrack is 🤌🏻 but i kinda expected more & it got a little boring

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ½

    it's so bad. it's like a gay movie made for straight people and almost fetishizing their relationship. plus the ending was shit. idk why everyone loves it, there's so many better lgbtq+ movies

  • Maurice

    Maurice

    ★★★★½

    so good, one of the best lgbtq+ movies out there. the vibes are immaculate. maurice walked so cymbn could run