• The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    batman has always been my favourite superhero. the main reason being that he’s just as interesting and badass as the countless other heroes defined by their superpowers, despite having none of his own. i was too young to experience nolan’s dark knight trilogy as it released (i wasn’t even born when batman begins came out, and i was only six by the time the dark knight rises ended the series) so my first real introduction to the character was watching…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    pretty unbelievable that they pulled this off so well. so many iconic characters in one film yet it never feels overstuffed or incoherent, and even with all the multiverse stuff going on, it feels emotionally grounded the whole way through, never really losing focus on the characters built up throughout the trilogy, which really pleased me because i’m a big fan of the MCU spider-man movies and characters. saying that, there are a lot of other characters from previous spider-man…

  • Dune

    Dune

    ★★★★★

    every bit as incredible as i had hoped it would be. it moves slowly, which shouldn’t be surprising at all considering how huge the novel it’s based on is (both in terms of the length of the book and the sheer scale of it), but it only took me around 30 minutes to get the sense that this was going to be a pivotal sci-fi masterpiece. it combines the colossal scale and spectacle that anyone would expect from any science…

  • Oasis - Knebworth 1996

    Oasis - Knebworth 1996

    fucking hell man. oasis is some fucking band. even just watching it on a cinema screen, the power of that music is undeniable. it’s just five lads from a council estate in manchester, who somehow rose from obscurity to playing this monster of a gig in little over two years. making some of the most iconic songs in the history of rock music. 2.7% of the british population applied for tickets. 250,000 people came to see this one fucking band.…

  • Bill & Ted Face the Music

    Bill & Ted Face the Music

    ★★★★½

    4 stars for the movie, extra 1/2 star for dave grohl

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    still the best star wars film

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★★½

    first time watching this in over 2 years and it’s wayyy better than i remember

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    god i love this film so much

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    no idea what the fuck i just watched but it was very good i think

  • Onward

    Onward

    ★★★★★

    i’m starting to think pixar won't ever make a movie that doesn't make me cry

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★½

    this blew my expectations out of the water. the entire cast is charming, particularly anya taylor-joy, who completely steals every scene with her unmatched charisma and wit. the vibrant colours, sharp dialogue and stunning production design all capture the time period perfectly, while all adding a delightfully modern touch. the script provides an abundance of clever quips and laugh-out-loud moments while also revelling in sweet, heartfelt character interactions. a really fun, enjoyable watch.